Szponzorált tartalom
Barátnőmmel, Lizával kávézni megyünk ma. Mind a ketten szociológia szakot végeztünk az egyetemen és azóta is jó barátságban vagyunk. Mind a ketten piackutató cégeknél helyezkedtünk el, ő kutatási asszisztens én pedig big data elemző vezető vagyok, mivel és statisztikusnak specializálódtam a mesteren ő pedig szociálpszichológusnak. Így amikor összejövünk mindig remek társadalmi témákról szoktunk beszélni, igazi eszmefuttatásokat zongorázunk végig. Nagyon szoktam élvezni.
Ma, a kávézás közben az új kutatási projectről beszélgettünk, ami Liza cégénél éppen terítéken van. A kutatás témája – a függőségek – kapcsán került szóba egy bizonyos intézmény, a https://felepulok.hu Felépülök, Családi Felépülési Központ.
Egy távoli rokona most végzett egy 28 napos programmal, ami ebben a központban volt. Mivel alkoholizmusban szenvedett, így a családja keresett egy olyan elvonót, ami nem a hagyományos forgatókönyv szerint próbálja a betegeket kigyógyítani, hanem egy kissé az alternatív módszerek felé fordul. Így találtak rá a https://felepulok.hu oldalra, ahol ezt a 28 napos, bentlakásos programot találták.
Elmesélte Liza, hogyan vették fel a kapcsolatot a céggel. Miután felkeresték őket, volt egy rövid telefonbeszélgetés, hogy a központ be tudja azonosítani, milyen jellegű betegséggel is állnak szemben. Egyeztettek egy időpontot, amikor egy személyes találkozóra került sor. Itt végeztek egy állapotfelmérést is, ami alapján már lehetett beszélni a részletekről, javaslatokról, és a beteg szándékairól. Fontos volt a központ számára, hogy a beteg – Lizi távoli rokona – őszinte legyen minden körülmények közt, nyitott legyen a változásra, és hajlandóságot mutasson, tehát, hogy ő maga akarja ezt, nem a családja, nem a pénztárcája, hanem csak saját maga miatt. Plusz, kell, hogy rendelkezzen a tenni akarás képességével, mert a nélkül nem lehet belevágni egy ilyen programba. Megbeszélték az anyagiakat, amit természetesen a honlapon is meg lehet tekinteni, így nem érte váratlanul a családot, majd a program részleteit is.
A programról is beszéltünk, amely egy nagyon népszerű és bevált modell alapján lett kialakítva. Ennek neve Minnesota-modell, ami már 70 éve folyamatosan működő és rendszeresen használt modell, amelyet az alkoholizmus betegségéből való felgyógyulás segítésére hoztak létre. A Felépülök, Családi Felépülési Központot egy család alapította meg, akik maguk is személyesen átélték milyen az, ha a családban valaki az alkoholizmussal küzd. Tudják tehát, hogy ez nem csupán a beteg személyt, hanem minden hozzátartozót, barátot és munkatársat is érint, tehát az illető egész környezetét. Szóval az intézet nem csak a beteg embernek nyújt segítséget, hanem minden egyes érintett személynek. Így a remek Minnesota-modell, a személyesen átélt tapasztalatok és szakértő addiktológusok segítségével a központban a gyógyulási arány 70-75%-os. Ez remek arány az országos gyógyulási arányhoz képest.
Beszélgettünk még magáról az alkoholizmusról, ami köztudott, hogy nem egy állapot, hanem egy betegség. Ugyanakkor van lehetőség a felgyógyulásra. Erre nyújt segítő kezet a Felépülök központ. Az alkoholizmus egyébként egy nagyon komplex betegség, mert egy progresszív, testi, lelki és szellemi betegség is. A felépülés folyamata tehát szintén egy komplex folyamat, amelyhez óriási odafigyelés, kontroll és egy kidolgozott program szükséges.
A központ honlapján olvasható még sok információ magáról a helyről, lehet képeket is nézni, a programról részletesen is van leírás. A családról és az ő személyes történetükről is lehet olvasni egy interjú keretein belül. Van természetesen a költségekről is leírás, arról, hogyan lehet felvenni a kapcsolatot a központtal és sok egyéb hasznos információ. Mi a beszélgetés során meg is néztük a honlapot, ami nagyon szimpatikus volt nekünk. Azt a részt olvastuk el, hogy mitől lesz a program sikeres, hiszen kutatóként ez érdekes lehet a számunkra. Valamint néztünk videót is, hiszen a különféle média megjelenésekről vannak feltöltve videók, amelyek szintén mindenki számára elérhetőek. Mindenkinek szeretettel ajánljuk az oldalt, ha kíváncsi, de magát a programot is, ha valaki személyesen érintett ebben a témában.